Tüm Ebelerin Haftası Kutlu Olsun…

Ana sayfa » Tüm Ebelerin Haftası Kutlu Olsun…
Bu yazı Tüm Sağlık-Sen tarafından, 2020-04-21T15:24 tarihinde yayınlanmıştır.
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, geleceğimizin teminatı bebeklerimize, ana ve çocuk sağlığına şifa eli olan, yurdun dört bir yanında özverili olarak görev yapan ebelerimizin sorunları acilen çözülmelidir dedi.
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Erözgün 21-28 Nisan arası Ebeler Haftası ile ilgili olarak bire mesaj yayınladı.
Ebeler haftası nedeniyle yayınladığı mesajında Erözgün, Ana-Çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi ve doğum, sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, koruyucu önlemler anne ve bebekte anormal durumların saptanması tıbbı önlemlerin sağlanması ve tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilkyardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetleri özveri ile veren sağlık profesyonelleridir ve maalesef sorunlu bir istihdam sistemi ile çalıştırılmaktadırlar dedi.
Hastane, klinik, sağlık ocağı, ya da diğer kurum ve kuruluşlarda kutsal bir görev ifa eden Ebelere köle muamelesi yapılıyor diyen Erözgün şunları şöyledi;
Ülkemizde yaklaşık 54 bin ebe bulunmaktadır. Bir yılda canlı doğan bebek sayısı ortalama 1 milyon 300 binlerdedir. Çalışan ve doğum sayılarına bakıldığında ebelerimizin ne kadar ağır bir iş yüküne sahip oldukları anlaşılacaktır.
Ebelerimiz branşları dışında başka işlerde de çalıştırılmaya zorlanmakta, döner sermaye ödemesi yapılmaması, yıpranma payının gerçeği yansıtmaması, kadro beklentisinin boş çıkması, her zaman şiddete yaşamaları, idareciler tarafından mobinge maruz kalmaları gibi bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar.
Vekil ebe hemşirelik, kamu dışı aile sağlığı çalışanı, 4/B2li ve 45/A’lı istihdam modeli ile çok düşük ücretlere, kısıtlı mali ve sosyal haklara mahkûm edilmektedirler.
Ebeler haftasının, sorunlarının çözümüne katkı sağlamasını dileyerek, geleceğimizin teminatı bebeklerimize, Ana ve Çocuk sağlığına şifa eli olan, yurdun dört bir yanında özverili olarak görev yapan tüm ebelerin ebeler haftasını kutlarım.

Facebook'da Bizi Beğenin

Twitter'da Takip Edin

Copyright © 2016 Tüm Sağlık-Sen