Erözgün;Biyologlar Üvey Evlat Değildir

Ana sayfa » Erözgün;Biyologlar Üvey Evlat Değildir
Bu yazı Tüm Sağlık-Sen tarafından, 2016-09-22T10:11 tarihinde yayınlanmıştır.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün “Biyologlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erözgün, dünya ülkelerinde biyolojinin kapsamı ve öneminin her geçen gün inanılmaz bir hızla artmakta olduğunu belirtti.

Erözgün, dünya ülkelerinde her geçen gün biyolojinin hızla gelişip öneminin artmasına vurgu yaparak, ülkemizde bunun tam tersi olduğunu, başta tus haklarının ellerinden alındığını ve ülkemizde geriye gidiş söz konusu olduğunu aktardı.

Erözgün, açıklamasına şöyle devam etti: “Hiç şüphe yoktur ki ülkemizin stratejik konumu, korumamız ve sahiplenmemiz gereken biyolojik zenginliklerimiz, susuzluk, çevre kirliliği ve küresel ısınmaya bağlı ekolojik sorunların giderek artması, yakın ve uzak geleceğimizde ulusal çıkarlarımızın korunması açısından ülkemizde de biyolojinin kapsamı ve önemi dünyadaki gelişmelere paralel olarak artması gerekmektedir.”

Bilimde gelişen ülkelerde biyologlara verilen önem çok yüksek iken, ülkemizde uygulamadan kaynaklanan tam tersine bir durum mevcut olduğunu iddia eden Erözgün, “Ülkemizde bir biyoloğun ne iş yapması gerektiği konusunda fikir birliğine varılamamış olması nedeniyle biyologlar yaygın olarak sadece laborantlık ve büro görevlerinde çalıştırılmaktadırlar. Oysa bilimde gelişmiş tüm ülkelerde ve Avrupa Birliği ülkelerinde çevre, tarım ve sağlık sektörleri başta olmak üzere profesyonel meslekler içinde önem sırasına göre en ön sıralarda yer alan biyologlar, ülkemizde işsiz ve gizli işsiz durumuna düşmüşlerdir. Biyologlar üvey evlat değildir ve üvey evlat muamelesi yapılmamalıdır.” dedi.

Erözgün, biyologların başta tus hakları olmak üzere sorunlarının çözülmesini ve dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de gereken öneme kavuşmasını istedi ve “Biyologlar Günü”nü kutladı.

Facebook'da Bizi Beğenin

Twitter'da Takip Edin

Copyright © 2016 Tüm Sağlık-Sen