Yeter Artık, Sağlıkta Şiddete Dur Diyelim…

Ana sayfa » Yeter Artık, Sağlıkta Şiddete Dur Diyelim…
Bu yazı Tüm Sağlık-Sen tarafından, 2020-01-04T11:11 tarihinde yayınlanmıştır.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, “Yetkilileri defalarca sağlıkta şiddet diyerek acil olarak önlemler alınması için uyarılarda bulunduk. Buna rağmen sağlık çalışanlarına şiddetin giderek arttığını, halen gözle görülür caydırıcı tedbirlerin hayata geçirilmediğini ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmadığını” belirtti.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde randevusuz muayene olmak isteyen bir kişi tartıştığı Dr. Burak Altunpak’ı darp etmiştir. Bu olay sadece basına yansıyan ve gördüğümüz diyen Erözgün;” bu olaylardan hemen önce ve sonrasında arka arkaya yaşadığımız saldırılar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin tırmanışındaki çarpıcı artışı göstermektedir” dedi.

Vatandaşların sağlık hizmetindeki beklentilerinin yüksek olması, hastanedeki ya da sistemin işleyişindeki her türlü olumsuzluktan sağlık çalışanlarını sorumlu tutmakta, bunun sonucu olarak ta şiddet geliştiğini söyleyen Okay Erözgün açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Tüm sağlık çalışanları neredeyse tükenmiş, huzursuz, mutsuz ve geleceklerinden endişelidir.

Gördüklerimizin dışında birde, medyaya yansımayan kırsalda görev yapan doktor, ebe, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarının uğradığı hakaret ve psikolojik baskıların haddi hesabı yoktur, gecenin bir vaktinde kapılarının kimin tarafından çalınacağı belli olmayan vefakâr ve çilekeş sağlık çalışanlarının can güvenlikleri bulunmamaktadır.

Artan şiddet olayları gün geçtikçe dayanılmaz hale gelmektedir. Şifa bekleyen vatandaşın nasıl sağlık hizmeti görme hakkı varsa, şifa veren sağlık çalışanının da saygı görme ve güvenli çalışma hakkı vardır.

Sağlık çalışanına el kaldırmak suretiyle insan hayatını riske atan şiddetin kabul edilemez, kamuoyunun ve hükümetin artık şiddet hakkında farkındalığını arttırması gerekmektedir.

Hükümetin şiddet olaylarını caydırıcı nitelikte ciddi adımlar atması gerekmektedir. Vatandaşa şifa elini uzatan sağlık çalışanına kalkan eli en ağır şekilde cezalandıracaksın ki, gecesini gündüzüne katarak zor şartlar altında hizmet veren sağlık çalışanına bir daha tek el dahi kalkmasın.

Gerçekleşen saldırıyı kınıyor, saldırıya maruz kalan doktorumuza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

 

Facebook'da Bizi Beğenin

Twitter'da Takip Edin

Copyright © 2016 Tüm Sağlık-Sen