En Büyük Servetimiz Yetiştireceğimiz Sağlıklı Nesillerdir

Ana sayfa » En Büyük Servetimiz Yetiştireceğimiz Sağlıklı Nesillerdir
Bu yazı Tüm Sağlık-Sen tarafından, 2019-04-08T10:31 tarihinde yayınlanmıştır.

Dünya Sağlık Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Milletlerin en büyük serveti yetiştireceği sağlıklı nesillerdir” dedi. 

Erözgün, Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, İnsan için sağlığın her şeyden önce geldiğini belirtti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesi ile  “Sağlık ve sosyal yardım hususlarında takip ettiğimiz gaye şudur: Milletimizin sıhhatinin korunması ve takviyesi, ölümün azaltılması, nüfusun arttırılması, bulaşıcı ve salgın hastalıkların etkisiz hale getirilmesi, bu suretle millet fertlerinin dinç ve çalışmaya kabiliyetli bir halde sıhhatli vücutlar olarak yetiştirilmesi” Sağlık alanında uygulayacağımız en önemli gayemiz olmalı dedi.

Erözgün,”Yaşamak, öğrenmek, iş yapabilmek, çalışabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı yerinde olan insanlar kendisine, ailesine, çevresine ve topluma yararlı olabilir. Milletlerin en büyük serveti yetiştireceği sağlıklı nesillerdir. Bireylerin yaşamında vazgeçemeyecekleri en önemli hizmet ve en temel hak, yaşama hakkıdır” dedi.

Erözgün, Ülkemizde uygulanan sağlık politikalarının çıkış noktası şüphesiz ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesinde vücut bulan gayeye ulaşacak hedefleri taşımalıdır. Sağlık sistemi içerisinde başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm halkımızın sağlıklı bireyler olması ana hedefimiz olmalı bu cümleden olarak Koruyucu hekimlik temeline oturmalıdır. Sağlığın korunması sağlanamadan sağlıklı bireyleri oluşturma şansımız bulunamayacağını vurguladı.

Son yıllarda Tedavi edici hekimlik hizmetlerinin öne çıkarıldığını belirten Erözgün, Koruyucu hekimlik hizmetlerinin geri plana itilmesi önemsiz hale getirilmesi doğru değildir dedi.

Dünya Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftasını idrak ettiğimiz şu günlerde ülkemiz de uygulanan sağlık politikalarının Anayasanın 56 ncı maddesinde belirtilen “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” emrine uygun olarak koruyucu hekimlik esasına oturtulmalıdır diyen Erözgün, Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir bir entegre hizmettir. Bu unutulursa yada ekibin bazı üyeleri mağdur edilirse millet olarak sağlıklı nesilleri yakalama şansımız kalmayacaktır dedi.

Tüm halkımıza sağlıklı bir çevrede sağlıklı bir yaşama hakkı için Tüm Sağlık-Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz diyen Erözgün, tüm insanlığın sağlık haftasını kutladı.

Facebook'da Bizi Beğenin

Twitter'da Takip Edin

Copyright © 2016 Tüm Sağlık-Sen