Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Ana sayfa » Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun
Bu yazı Tüm Sağlık-Sen tarafından, 2019-03-08T9:26 tarihinde yayınlanmıştır.
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajında,
“Türk toplumunda ve aile yaşamımızda çok seçkin ve saygın yeri olan kadınlarımızın, bu anlamlı ve özel günlerini içtenlikle kutluyor, kendilerine hak ettikleri saygıyı gören, sorunlarının çözüldüğü, sağlıklı huzurlu bir yaşam ve dünya diliyorum” diyen Erözgün açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir” diyen büyük önderimiz Atatürk, dünyadaki gelişmiş birçok ülkeden önce, Türk Kadınına, seçme ve seçilme hakkını, 5 Aralık 1934 tarihinde vererek, Türk Kadınını, dünya kadınlarının önüne geçirmiştir.

Bugün, dünyadaki ve ülkemizdeki birçok olumsuzluğun nedeni, kadının sosyal hayattaki gerçek yerini alamamasından kaynaklanmaktadır. Dünyayı, bu olumsuzluklardan ve çıkmazlardan, ancak kadının “anne sevgisi ve ince duygusu” kurtarabilir .

Türk kadını ve Türk annesi, daima özverinin, sevginin kaynağı ve temsilcisi olmuştur. Türk kadınının yüreği, sevgi yumağından oluşur. Çalışan kadınlarımız fiziksel şiddet, tehdit ve tacize maruz kalacağı endişesi içindedirler. Sağlık kuruluşlarında erkeklere oranla daha fazla hasta ve hasta yakınlarının olumsuz yaklaşımlarına ve fiili şiddete maruz kalmaktadır. Psikolojik veya fiili şiddete maruz kalan kadın çalışanlara idarece gerekli destek sağlanmamaktadır. Kadın çalışanlar gece vardiyası ve nöbetlerde ulaşım sorunu yaşamakta ve gece nöbetlerinin sıklığı aile yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

Sağlık Sektöründe çalışan kadınlar fiziki yeterlilikleri dikkate alınmadan ağır iş yükü ile karşı karşıya bırakılmakta ve çocukların yararlanacağı kreşlerin yetersiz olması yada olmaması nedeniyle mağdur durumdadırlar.Kadınlar istekleri dışında geçici olarak görevlendirilmekte ve çoğu zaman kendi meslekleri dışında çalıştırılmaktadırlar. İdari görevlendirmelerde erkeklere oranla daha az sayıda istihdam edilmekte ve İdarecilerin sıklıkla takdir yetkilerini kullanarak kadın çalışanlar aleyhine keyfi uygulamalar yapılmaktadır.

Çalışan kadınlara kamuda mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmesi için imkan sağlanmadığı, idarecilerin iş ortamından kaynaklanan sorunların giderilmesi için gerekli katkı ve kolaylıkları göstermediği, kurumlarda kadınlara yönelik sosyal aktiviteler düzenlenmektedir. Kamuda kadın çalışanlar şiddetten, kreş yetersizliğine, geçici görevlendirmelerden ağır işlere kadar birçok soruna rağmen hizmet üretmeye çalışmaktadırlar. Çalışma hayatı ile ilgili mevzuat ve çalışma ortamları kadın çalışanlara uygun olarak yeniden düzenlenmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyorum. Kadınlarımıza şiddetten uzak, daha mutlu bir yaşam diliyorum. Tüm kadınlarımıza sağlıklı ve mutlu bir dünya temennisiyle en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Facebook'da Bizi Beğenin

Twitter'da Takip Edin

Copyright © 2016 Tüm Sağlık-Sen