Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

Ana sayfa » Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun
Bu yazı Tüm Sağlık-Sen tarafından, 2017-12-05T8:57 tarihinde yayınlanmıştır.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak “Bugün her alanda üreten, çalışan ve başaran kadınlarımız, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir.” dedi.

Çağdaş ve demokratik bir Türk toplumunu hedefleyen; Türk kadınına verdiği değeri sosyal yaşamın her alanında gösteren ve ifade eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere dönemin hükumetleri ve TBMM, kadınlarımızın siyasi hayatta layık oldukları yeri alabilmeleri için; 1930 yılından itibaren yasalar çıkarılmasına öncülük etmişler ve Türk kadınının insan haklarından eşit olarak yararlanabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmış olduklarını belirten Okay Erözgün şunları söyledi;

“5 Aralık 1934 tarihinde yapılan yasa değişikliğiyle “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınmıştır. O tarihte batı medeniyetinin öncüsü sayılan Avrupa ülkelerinin çoğunda kadınlara seçme ve seçilme hakkı henüz tanınmamıştı.

Elbette ki; Türk kadını asli görevi olan analık sorumluluğunu her zaman yerine getirmiş ve bu görevinden asla taviz vermemiştir. Kadınlarımız Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu hedeflerden olan ‘Muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın’ en önemli güç kaynaklarındandır. Onların duyarlılığı, şefkati, ilgisi, bilgisi ve zekası sayesinde daha güzel yarınlara erişeceğimizden hiç kuşkumuz yoktur. Kadın ailenin temel direğidir. Sağlam, sağlıklı, iyi bir aile; güçlü bir halk, güçlü bir Devlet için temel koşuldur.

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizde ve tüm dünyada; daha güçlü ve daha mutlu bir geleceğin inşasında en büyük pay sahibi olan vefakar kadınlarımızın 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü  en içten dileklerimle kutluyor, ülkemiz ve tüm dünya kadınlarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

Facebook'da Bizi Beğenin

Twitter'da Takip Edin

Copyright © 2016 Tüm Sağlık-Sen